Štirje faktorji vplivajo na akustiko v prostoru:
Absorpcija zvoka
V Knaufovih akustičnih sistemih so združene tri oblike zvočnega absorberja. V nizkofrekvenčnem območju perforirana mavčna plošča skozi fine vibracije učinkuje kot membranski absorber. V luknjicah nastale resonance zvoka učinkujejo kot absorber za srednji frekvenčni spekter. Pri prehodu zvoka skozi luknjice oz. reže pa dosežemo absorpcijo zvoka visokih frekvenc z akustično tkanino, prilepljeno na hrbtno stran akustičnih mavčnih plošč. Skupne absorpcijske lastnosti plošč Knauf Cleaneo Akustik zagotavljajo skoraj linearno krivuljo absorpcije zvoka skozi cel frekvenčni spekter.
Z luknjičastimi zvočnimi absorberji iz mavca lahko zadostimo estetskim in akustičnim zahtevam pri gradnji sodobne arhitekture.
Stopnja absorpcije a
S faktorjem a opredelimo razmerje absorbirane zvočne energije proti celotni zvočni energiji, ki doseže gradbeni element. Pri polnem zvočnem odboju znaša vrednost a = 0, pri popolni absorpciji pa a = 1.
Odmevni čas
Zvočna absorpcija v prostoru je opredeljena z odmevnim časom. Ta nam poda časovni okvir, v katerem se zvočni nivo po prenehanju zvočnega vira zmanjša za 60 dB.
Razpršitev zvoka
Poleg absorpcije zvoka se zvok skozi luknjice v perforirani akustični mavčni plošči tudi razprši.
Zvočni valovi, ki zadenejo rob luknjic, se lomijo in razpršijo v različnih smereh. Večina zvočne energije se absorbira, nekaj pa se je vrne v prostor. Rezultat: akustično ugodje.
Perforirana mavcna plošča glede na konstrukcijske možnosti zvok ne samo razpršuje, ampak tudi bolje absorbira. Če zvočno valovanje razporedimo čez večjo površino absorberjev, bo skozi nihanje zračnega tlaka v luknjicah efekt absorbcije bolj intenziven.
Zvočni odboj
Zaradi trdne strukture mavčnih plošč se bo del zvočne energije vrnil v prostor. Predvsem področje okrog luknjic prispeva k temu pojavu. Neperforirane mavčne plošče bolj intenzivno odbijajo zvok od svoje površine, imajo pa učinek membranskih absorberjev.
Zvočna izolacija
Zaradi visoke gostote lahko mavčna plošča učinkovito duši prehod zvoka med prostori. Predvsem nižji spekter frekvenc se zaradi učinka vibracij v strukturi materiala učinkovito pretvori iz zvočne energije v kinetično in posledično v toplotno energijo.
Če mavčnim ploščam na hrbtni strani dodamo mineralno volno (tudi s folijo), bodo učinkovito zadušeni tudi zvoki srednjih in visokih frekvenc.
Zvočno izolacijo za prostore s spuščenimi stropi določamo po standardu EN 20140-9. Pri izračunih zvočne izolacije objekta pred hrupom je merodajna tehnična smernica TSG-1-005:2012 – Zaščita pred hrupom v stavbah.